1999 Team Summaries

Nassau County

Atlantic Steamer "Rough Riders"

Baldwin "Tomcats"

Bayville "Oak Neckers"

Bethpage "Knuckle Busters"   Carle Place "Frogs"   East Meadow "Meadowlarks"
East Norwich "Spooks"   Elmont "Bangtails"   Floral Park "Doodlebugs"
Freeport "Dead End Kids"   Freeport "Night Hawks"   Freeport "Wide Awakes"

Glen Cove "Wet Ears"

Glenwood "Greenhorns"

Hempstead "Yellow Hornets"

Hewlett "Smokey Stovers"

Hicksville "Hicks"

Inwood "Mud Ducks"

Island Park "Eight Balls"

Lawrence-Cedarhurst "Screech Owls"

Levittown "Rebels"

Locust Valley "Chiefs"   Manhasset-Lakeville "Minute Men"   Massapequa "Indians"
Meadowmere Park "High Tides"   Merrick "Buckeyes"   Mineola "Bully Boys"

New Hyde Park "Termites"

North Bellmore "Rinky Dinks"

North Massapequa "Gremlins"

Oceanside "Eggnoggers"   Oceanside "Mariners"   Oyster Bay "Teddy's Boys"
Plainview "Plainsmen"   Port Washington "Road Runners"   Rockville Centre "Woodlanders"
Rockville Centre "Bulldogs"   Roslyn "Highlanders"   Sea Cliff "Indians"

Seaford Inmates

South Hempstead "Rascals"

Syosset "Night Raiders"

Wantagh "Knuckleheads"

Westbury "Turtles"

West Hempstead "Westerners"

    Woodmere "Clam Diggers"    

Suffolk County

Babylon "Scroungers"

Bay Shore "Redskins"

Brentwood "Tigers"

Central Islip "Hoboes"

Copiague "Yellowbirds"

Coram "Hellraisers"

Cutchogue "Panthers"

East Farmingdale "Hares"

East Islip "Guzzlers"

Farmingville "Bandits"

Hagerman "Gamblers"

Huntington Manor "Bulldogs"

Islip "Wolves"

Islip Terrace "Schlagers"

Lindenhurst "Snails"

Melville "Time Bandits"

North Babylon "Tail Draggers"

North Lindenhurst "Piston Knockers"

North Patchogue "Nite Caps"

Patchogue "Forty Thieves"

Riverhead "Ironmen"

Saint James "Wildcats"

Selden "Slowpokes"

West Islip "Raiders"

    West Sayville "Flying Dutchmen"    

Western New York

Barnard "Rascals"

Hamlin "Beach Boys"

Henrietta "Ol' Henries"

Main-Transit "Slo Pokes"

North Greece "Lil Squirts"

Point Pleasant "Pea Pickers"

Spencerport "Red Onions"


Northern New York

Alexandria Bay "Wild Geese"

Black River "Owls"

Clayton "Calumets"

Copenhagen "Cubs"

Deerfield "Hosebusters"

Lake Placid "Panthers"

Potsdam "Sandstoners"

West Carthage "Hornets"


Nassau / Suffolk Juniors

Bay Shore "Jr. Redskins"

Blue Point "Jr. Mighty Midgets" Center Moriches "Jr. Indians"

Central Islip "Jr. Hoboes"

Elmont "Jr. Bangtails" Farmingville "Jr. Bandits"

Hagerman "Jr. Gamblers"

Hicksville "Jr. Hicks"

Islip "Jr. Wolves"

Lindenhurst "Jr. Snails"

Medford "Jr. Mavericks" North Babylon "Jr. Tail Draggers"

Roslyn "Jr. Highlanders"

Saint James "Jr. Wildcats" Selden "Jr. Slow Pokes"
West Islip "Jr. Raiders" West Sayville "Jr. Flying Dutchmen" Wyandanch "Jr. Indians"

Drill Results:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1992, 1991, 1990, 1987, 1986, 1985, 1983, 1982, 1981, 1980, 1979, 1978, 1977, 1976, 1975, 1974, 1973, 1970, 1966,
1965, 1964, 1963, 1962, 1961 1960, 1959, 1958, 1957, 1954, 1952, 1947

Team Summaries:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Total Points: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Parade Results: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999

Radio Broadcast Archives Memories - New York State Drill Team History Program & Scorecard Images - State Champions - Total Point Champions - NYSDRILLTEAMS.COM

Copyright © 1998 - 2014  NYSDRILLTEAMS.COM