2005 Parade Results

Nassau County Overall Winners for 2005

Overall Champion:
Valley Stream

Ex-Chief Raymond Johnson Trophy-Class A:
North Merrick

North Bellmore FD Memorial Trophy-Class AA:
Floral Park

Freeport FD Memorial Trophy-Class AAA:
Valley Stream

Drill Team Parade Trophy-Best Appearing Drill Team:
Syosset

James Dawson Memorial Trophy-Best Musical Unit:
Oceanside

Chiefs, Officers & Members of the North Merrick FD Trophy-Best Commercial Musical Unit:
The Amityville American Legion Band Marching for Hempstead

Jack Miller Trophy-Best Appearing Junior Fire Department:
Lynbrook


Sixth Battalion Parade Hosted by North Massapequa September 17th

Best Appearing Fire Department 150 Members and Under, Class A:
First Place - North Massapequa, Second Place - Merrick, Third Place - North Merrick.

Best Appearing Fire Department 151 Members and Over, Class AA:
First Place - Levittown, Second Place - Massapequa, Third Place - Wantagh.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Merrick, Second Place - Levittown.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Bellmore, Second Place - North Merrick, Third Place - East Meadow.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The West Islip Brewers Marching for North Massapequa,
Second Place - The Amityville American Legion Pipe Band Marching for Bellmore,
Third Place - The Maritime Band Marching for North Merrick.

Most Members in Line by Percentage:
Seaford

Best Appearing Overall:
North Massapequa


Elmont Truck One 100th Anniversary Invitational Parade September 10th

Best Appearing Fire Department 15 to 25 Members:
First Place - Malverne, Second Place - North Merrick, Third Place - Elmont Truck One.

Best Appearing Fire Department 26 to 35 Members:
First Place Tie Between Floral Park and Stewart Manor.

Best Appearing Fire Department 36 Members and over:
First Place - Rockville Centre, Second Place - Valley Stream, Third Place - Elmont Fire Department.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Lynbrook, Second Place - Unofficial - Elmont.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Unofficial - Valley Stream.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The Blue Devils Marching for the Elmont Fire Department,
Second Place - The Lindenhurst Brass Band Marching for New Hyde Park.

Best Appearing Overall:
Rockville Centre.


JEFFERSON COUNTY CONVENTION PARADE AND ADAM'S FIELD DAY PARADE SEPT. 5-2005

CLASS B DEPARTMENTS :
ADAMS, COPENHAGEN

DEPARTMENT OUTSIDE OF COUNTY:
LACONA

DAVID C AMBROSE OVERALL DEPARTMENT WINNER:
ADAMS

JEFFERSON COUNTY OVERALL RESULTS FOR YEAR 2005:

CLASS A 51 MEMBERS AND OVER:
CLAYTON
DEXTER,
ALEXANDRIA BAY

CLASS B 50 AND LESS MEMBERS:
THERESA
COPENHAGEN
ADAMS,
WEST CARTHAGE
CARTHAGE

OVERALL COUNTY POINTS LEADER:
THERESA.

ALL COUNTY PARADES WERE STATE SANCTIONED AND JUDGED BY STATE APPROVED OFFICIALS.


Labor Day Weekend Invitational Parade Hosted by Franklin Square / West Hempstead September 4th

Best Appearing Fire Department 15 to 25 Members:
First Place - Woodmere, Second Place - North Merrick, Third Place - Stewart Manor.

Best Appearing Fire Department 26 to 35 Members:
First Place - Valley Stream, Second Place - Oceanside, Third Place - Lakeview.

Best Appearing Fire Department 36 Members and Over:
First Place - Elmont, Second Place - Levittown, Third Place - Franklin Square.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - North Merrick, Second Place - Valley Stream.

Best Appearing Drill Team:
First Place - The Syosset Night Raiders, Second Place - The Baldwin Tomcats.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Bellmore, Second Place - East Meadow, Third Place - Valley Stream.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Oceanside.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Bay Shore Fire Department Band Marching for Valley Stream,
Second Place - New York Police Department Emerald Society Marching for Carle Place,
Third Place - The Nassau County Firefighters Pipes and Drums Marching for Hempstead.


New York State Volunteers Firemen's Parade and Drill Team Captain's Association Annual Parade
Hosted by Baldwin / Hempstead August 21st

Best Appearing Fire Department 15 to 30 Members:
First Place - Wyandanch, Second Place - Elmont, Third Place - South Hempstead.

Best Appearing Fire Department 31 to 50 Members:
First Place - Brentwood, Second Place - Babylon, Third Place - Copiague.

Best Appearing Fire Department 51 to 75 Members:
First Place - Lindenhurst, Second Place - Baldwin, Third Place - Rockville Centre.

Best Appearing Fire Department 76 Members and Over:
First Place - Freeport, Second Place - Oceanside.

Best Appearing Drill Team:
First Place - The West Islip Raiders, Second Place - The East Farmingdale Hares, Third Place - The Glenwood Greenhorns.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Copiague, Second Place - Lynbrook, Third Place - Deer Park.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Babylon, Second Place - Saint James, Third Place - Lindenhurst, Fourth Place - North Bellmore, Fifth Place - East Meadow.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Oceanside, Second Place - Freeport, Third Place - West Sayville.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - The Wyandanch Fire Department Band,
Second Place - The West Islip Brewers Band,
Third Place - The Brentwood Wanders Band.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Nassau County Firefighters Pipe and Drums Marching for Port Washington,
Second Place - The Savannah Cellar Savers Marching for Saint James,
Third Place - Our Lady of Good Council Marching for Lynbrook,
Fourth Place - The Levittown Brass and Percussion Marching for North Lindenhurst,
Fifth Place - The Amityville American Legion Pipe Band Marching for Hempstead.


Town of Islip Parade hosted by West Sayville August 13th

Best Appearing Fire Department 30 Members and Under:
First Place - Holbrook, Second Place - Bay Shore.

Best Appearing Fire Department 31 Members and Over:
First Place - Sayville, Second Place - West Sayville.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Central Islip, Second Place - Brentwood.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Central Islip.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - West Sayville.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - Brentwood, Second Place - West Islip, Third Place - Bay Shore.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - Holbrook, Second Place - Bayport.

Most Members in Line:
First Place - Sayville, Second Place - Islip Terrace.

Best Appearing Overall:
Sayville.


Second Battalion Parade Hosted by Island Park August 13th

Best Appearing Fire Department:
First Place - Freeport, Second Place - Oceanside, Third Place - Baldwin, Fourth Place - Point Lookout - Lido, Fifth Place - Long Beach.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Baldwin, Second Place - Oceanside.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The Oceanside Fire Department Band,
Second Place - The Freeport Fire Department Band,
Third Place - The Seaside Band Marching for Long Beach.


Third Battalion Parade Hosted by Inwood August 6

Best Appearing Fire Department:
First Place - Valley Stream, Second Place - Hewlett, Third Place - Inwood.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Hewlett, Second Place - Valley Stream.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Hewlett, Second Place - Valley Stream.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - West Babylon Fire Department Band Marching for Hewlett,
Second Place - The Robert Raynor Band Marching for Meadowmere Park,
Third Place - The New York City Police Department Band Marching for Lawrence - Cedarhurst.


Copenhagen Parade results July 30,2005

Class A  51 men and over membership:
Main Transit

Class B  50 and less membership:
Theresa, West Carthage, Carthage

Auxiliary:
Copenhagen, Lowville


Rockville Centre Invitational July 23rd

Best Appearing Fire Department 25 to 90 Members:
First Place - Freeport, Second Place - Oceanside, Third Place - Lakeview.

Best Appearing Fire Department 91 Members and Over:
First Place - Rockville Centre.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Lynbrook, Second Place - Valley Stream.

Best Appearing Drill Team:
First Place - The Baldwin Tom Cats, Second Place - The West Hempstead Westerners.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Bellmore, Second Place - Bellmore, Third Place - East Meadow.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The Amityville American Legion Pipe Band Marching for Hempstead,
Second Place - The New York City Police Band Marching for Inwood,
Third Place - The Oceanside Fire Department Band.

Beat Appearing Overall:
Freeport.


Gouverneur Fair Sanctioned parade July 20-2005.

Class A- 41 and over membership:
Colton, Morristown and Gouverneur

Class B- 40 and less membership:
Copenhagen, Hammond, Hannawa Falls

Auxiliary:
Copenhagen


Lewis County Fair Sanctioned Parade July 19,2005

Class A 41 members and over:
Croghan, Beaver Falls, Glenfield

Class B- 410 and under members:
Copenhagen, New Bremen

Auxiliaries:
Lowville, Copenhagen


Suffolk County Parade Hosted by Sayville July 9th

Best Appearing Fire Department Under 30 Members:
First Place - Wyandanch, Second Place - Brentwood, Third Place - Central Islip.

Best Appearing Fire Department Over 31 Members:
First Place - Lindenhurst, Second Place - Sayville, Third Place - Holbrook.

Best Appearing Drill Team:
First Place -The West Islip Raiders,
Second Place - The Islip Terrace Schlagers,
Third Place - The East Farmingdale Hares.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - North Babylon, Second Place - Bay Shore, Third Place - Copiague.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - Brentwood, Second Place - Wyandanch, Third Place - Tie - Bay Shore and West Islip.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - Ronkonkoma, Second Place - Sayville, Third Place - Holtsville.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
West Sayville.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Saint James, Second Place - Lindenhurst, Third Place - West Babylon.

Best Appearing Overall:
Lindenhurst.


Jefferson County Fair July 12, 2005: Watertown New York, Sanctioned Parade :

Class A with 51 members or over in department:
Clayton, Dexter

Class B with 50 or less members in department:
Copenhagen, Theresa, Deferiet

Ladies Auxiliary:
Copenhagen

Musical Units:
Class A- Gouverneur
Class B- Knox Memorial, Heuvelton
Class C- Morristown

Junior Explorers:
Adams, West Carthage


Nassau County Fireman's Association Hosted by Oceanside July 9th

Best Appearing Fire Department Class A, 25 to 90 Members:
First Place - North Merrick, Second Place - Lakeview, Third Place - Inwood.

Best Appearing Fire Department Class B, 91 to 150 Members:
First Place - North Massapequa, Second Place - Hewlett, Third Place - East Rockaway.

Best Appearing Fire Department Class C, 151 Members and Over:
First Place - Rockville Centre, Second Place - Freeport, Third Place - Valley Stream.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Lynbrook, Second Place - Great Neck Alerts, Third Place - Valley Stream.

Best Appearing Drill Team:
First Place -The Carle Place Frogs, Second Place - The Syosset Night Raiders.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Bellmore, Second Place - East Meadow , Third Place - Hewlett.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Oceanside, Second Place - Freeport.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Lindenhurst Band Marching for New Hyde Park,
Second Place - The Amityville Highlands Pipes and Drums Marching for Hempstead,
Third Place - Our Lady of Good Council Marching for Lynbrook.

Best Overall:
North Massapequa.


Hempstead Invitational July 2nd

Best Appearing Fire Department 15 to 30 Members:
First Place - West Sayville, Second Place - Patchogue.

Best Appearing Fire Department 31 to 40 Members:
First Place - Valley Stream, Second Place - Oceanside.

Best Appearing Fire Department 41 Members and Over:
First Place - Hempstead.

Best Appearing Drill Team:
First Place - The Bay Shore Redskins, Second Place - The West Islip Raiders.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - Oceanside Fire Department Band Marching for Oceanside,
Second Place - The Amityville American Legion Band Marching for Hempstead,
Third Place - The Blue Devils Marching for Valley Stream, Fourth Place - The Maritime Band Marching for North Merrick.

Best Appearing Fire Department Overall:
Valley Stream


Fourth Battalion Hosted by Lynbrook June 25th

Best Appearing Fire Department:
First Place - Rockville Centre, Second Place - East Rockaway, Third Place - Lakeview.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Lynbrook, Second Place - East Rockaway.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The West Sayville Golden Eagles Marching for Lakeview,
Second Place - Our Lady of Good Council Marching for Lynbrook,
Third Place - The Malverne Fire Department Band Marching for Malverne.


Town of Babylon Parade Hosted by Amityville June 18th

Best Appearing Fire Department Under 30 Members:
First Place - Wyandanch, Second Place - Deer Park, Third Place - North Lindenhurst.

Best Appearing Fire Department Over 30 Members:
First Place - North Babylon, Second Place - Copiague, Third Place - Lindenhurst.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Copiague, Second Place - North Babylon, Third Place - Lindenhurst.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Babylon, Second Place - Lindenhurst, Third Place - Wyandanch.

Best Appearing Fire Department Continental Band:
First Place - Wyandanch, Second Place - West Babylon.

Best Appearing Commercial Band:
First Place - North Lindenhurst, Second Place - Copiague.

Best Appearing Guest Band:
The West Islip Brewers.

Best Appearing Guest Fire Department:
West Islip.


Seventh Battalion Parade Hosted by South Hempstead June 18th

Best Appearing Fire Department:
First Place - Elmont, Second Place - Roosevelt, Third Place - South Hempstead.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The West Sayville Golden Eagles Marching for Uniondale
Second Place - Inis Fada Gaelic Marching for Franklin Square
Third Place - The Blue Devils Marching for Elmont.


Fifth Battalion Parade Hosted by Roslyn Highlands June 18th

Best Appearing Fire Department 50 Members and Over:
First Place - Roslyn Highlands, Second Place - Roslyn Rescue.

Best Appearing Fire Department Under 50 Members:
First Place - Bayville, Second Place - Sea Cliff, Third Place - Glen Cove.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - East Norwich, Second Place - Glen Cove, Third Place - Roslyn Highlands.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The Oceanside Fire Department Marching for Syosset.

Best Appearing Fire Department Overall:
Roslyn Highlands.


NNY Convention Parade June 12- Lake Placid:

Class A - 41 men and over in department with music:
Massena, Norwood, Colton

Class A - without music 41 firefighters in department and over:
Potsdam, Lowville, Gouverneur

Class B without music - 40 and less firefighters in department:
West Potsdam

Drill Team Category:
Copenhagen, New Bremen, Deerfield

Auxiliary:
Lowville West Potsdam, Copenhagen

Music High School Band:
Massena, Colton, Lake Placid.


Southern New York Hosted by Selden June 11th

Best Appearing Fire Department Under 30 Members
First Place - Brentwood, Second Place - North Babylon, Third Place - Copiague.

Best Appearing Fire Department 31 to 50 Members:
First Place - West Sayville, Second Place - Lindenhurst, Third Place - Farmingville.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Brentwood, Second Place - Selden.

Best Appearing Drill Team:
First Place - Holbrook Rebels.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Lindenhurst, Second Place - Saint James.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - West Sayville Golden Eagles, Second Place - The Lindenhurst Band, Third Place - Selden.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - Brentwood, Second Place - West Islip Brewers, Third Place - North Babylon.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - West Babylon Fire Department Marching for Coram,
Second Place - The Band Marching for Patchogue,
Third Place - The Peconic War Pipes Marching for Holtsville.

Most Members in Line:
Patchogue.


Lindenhurst Annual Invitational Parade June 4

Best Appearing Fire Department 15 to 20 Members:
First Place - Brentwood, Second Place - Central Islip.

Beat Appearing Fire Department 21 to 30 Members:
First Place - Wyandanch, Second Place - Bay Shore.

Best Appearing Fire Department 31 Members and Over:
First Place - Copiague, Second Place - Babylon.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - North Babylon, Second Place - Tie Between Lindenhurst and Copiague.

Best Appearing Drill Team:
First Place - West Islip.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Selden Fire Department Band, Second Place - The West Sayville Golden Eagles.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Lindenhurst Band Marching for Lindenhurst, Second Place - The Band Marching for Amityville.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - The Brentwood Fire Department Band, Second Place - The West Islip Brewers.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Lindenhurst, Second Place - Hicksville.

 

Drill Results:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1992, 1991, 1990, 1987, 1986, 1985, 1983, 1982, 1981, 1980, 1979, 1978, 1977, 1976, 1975, 1974, 1973, 1970, 1966,
1965, 1964, 1963, 1962, 1961 1960, 1959, 1958, 1957, 1954, 1952, 1947

Team Summaries:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Total Points: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Parade Results: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999

Radio Broadcast Archives Memories - New York State Drill Team History Program & Scorecard Images - State Champions - Total Point Champions - NYSDRILLTEAMS.COM

Copyright © 1998 - 2014  NYSDRILLTEAMS.COM