2002 Parade Results

Sixth Battalion Parade Hosted by Seaford September 14

Best Appearing Fire Department Under 150 Members:
First Place - North Merrick, Second Place - North Massapequa, Third Place - Merrick.

Best Appearing Fire Department Over 150 Members:
First Place - Bellmore, Second Place - Wantagh, Third Place - Levittown.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Bellmore, Second Place - Merrick.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Bellmore, Second Place - North Merrick.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The West Islip Brewers Marching for North Massapequa
Second Place - The Bay Shore Fire Department Band Marching for Merrick
Third Place - The Rum Pointers Band Marching for Bellmore.

Most Members in Line By Percentage:
Seaford.

Best Appearing Color Guard:
North Merrick (Not judged by County Officials)

Best Appearing Overall:
North Merrick.

 


Annual Hicksville Invitational Parade held on September 1

Best Appearing Fire Department 15 to 30 Members:
First Place - North Merrick, Second Place - Elmont, Third Place - Bellmore.

Best Appearing Fire Department 31 to 60 Members:
First Place - Syosset, Second Place - Glenwood, Third Place - Roslyn Highlands.

Best Appearing Fire Department 61 Members and over:
First Place - Hicksville, Second Place - Levittown, Third Place - Wantagh.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Carle Place, Second Place - East Norwich, Third Place - Roslyn Highlands.

Best Appearing Drill Team:
First Place - Baldwin, Second Place - Merrick.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place also a Leg Trophy-North Bellmore, Second Place - Hicksville, Third Place - Bellmore.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Woodmere.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The West Islip Brewers Marching for Dix Hills,
Second Place - The Amityville Pipe Band Marching for South Farmingdale,
Third Place - The Roslyn American Legion Band Marching for North Merrick.

Best Appearing Over All Leg Trophy:
North Merrick.


New York State Volunteer Firemen's Parade and
Drill Team Captains Association,
State Parade Hosted by Deerfield Fire Department,
held in Utica, Oneida County.


Best Appearing Fire Department 15 to 20 Members:
First Place - West Islip,
Second Place - Babylon,
Third Place - Bay Shore.

Best Appearing Fire Department 21 to 30 Members:
First Place - Wyandanch,
Second Place - Brentwood,
Third Place - Lindenhurst.

Best Appearing Fire Department 51 to 75 Members:
First Place - Freeport,
Second Place - North Babylon,
Third Place - Oceanside.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Bay Shore,
Second Place - North Babylon,
Third Place - Central Islip.

Best Appearing Drill Team:
First Place - North Merrick Stump Jumpers,
Second Place - East Farmingdale Hares,
Third Place - Baldwin Tomcats.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Babylon,
Second Place - West Islip,
Third Place - Lindenhurst,
Fourth Place - Wyandanch,
Fifth Place - Saint James.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Fairport,
Second Place - Oceanside,
Third Place - Freeport.

Best Appearing Fire Department Drum and Bugle Corps.:
First Place - West Sayville Golden Eagles.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - Brentwood Wanderers,
Second Place - Bay Shore Fire Department Band,
Third Place - West Islip Brewers.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Savannah Cellar Savers Marching for Saint James,
Second Place - The Long Island Ambassadors Marching for Patchogue.

Best Appearing Commercial Drum and Bugle Corps:
First Place - The Rum Pointers Marching for North Lindenhurst.

Best Appearing Combination Class Musical Unit:
First Place - The West Babylon Fire Department Band Marching for Islip Terrace,
Second Place - The Good Times Band Marching for East Farmingdale.


Results of Second Battalion hosted by Baldwin August 10

Best Appearing Fire Department:
First Place - Freeport,
Second Place - Island Park,
Third Place - Oceanside,
Fourth Place - Long Beach,
Fifth Place - Point Lookout - Lido.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Oceanside.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Oceanside, Second Place - Freeport.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
The Lindenhurst Band Marching for Baldwin,
Second Place - The Nassau County Emerald Society Marching for Point Lookout - Lido.


Results of  New York State Old Fashion Invitational Parade Hosted by Baldwin August 10

Best Appearing Fire Department 15 to 30 Members:
First Place - North Merrick, Second Place - Roosevelt, Third Place - Lakeview.

Best Appearing Fire Department 31 to 50 Members:
First Place - Island Park, Second Place - Floral Park, Third Place-Valley Stream.

Best Appearing Fire Department 50 Members and Over:
First Place - Freeport, Second Place - Rockville Centre, Third Place - Oceanside.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Oceanside, Second Place - Lynbrook, Third Place - Hewlett.

Best Appearing Drill Team:
First Place - Inwood, Second Place - Sea Cliff.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Bellmore, Second Place - North Merrick, Third Place - North Bellmore.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Oceanside, Second Place - Freeport.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Rum Pointers Marching for Bellmore,
Second Place - Our Lady of Good Council Marching for Lynbrook,
Third Place - The Lindenhurst Band Marching for Baldwin.

Overall Winner,
North Merrick.


Parade Results - Jefferson County Convention at Evans Mills, August 3

Class A - 51 & Over Dept. Membership:
1 - Theresa    
2 - Alexandria Bay
3 - Clayton

Class B -  50 & Less Dept. Membership:
1 - Copenhagen
2 - West Carthage
3 - Antwerp
4 - Carthage

Auxiliary:
1 - Copenhagen

Overall:
Copenhagen Fire Department


Third Battalion Parade Hosted by Meadowmere Park on August 3

Best Appearing Fire Department:
First Place - Hewlett, Second Place - Inwood, Third Place - Valley Stream.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Hewlett, Second Place - Valley Stream, Third Place - Meadowmere Park.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - Robert Raynor Band Marching for Meadowmere Park.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Hewlett, Second Place - Valley Stream.

Best Appearing Junior Fire Department Drill Team:
First Place - Woodmere,
Second Place - Valley Stream,
Third Place - Meadowmere Park,
Fourth Place - Inwood,
Fifth Place - Hewlett.


Results of the Copenhagen Parade, July 27

Class A - 51 & Over Dept. Membership:
1 - Lowville
2 - Theresa

Class B -  50 & Less Dept. Membership:
1 - Antwerp
2 - New Bremen
3 - Evans Mills

Auxiliary:
1 - Lowville
2 - Copenhagen


Results of the Nassau County Parade Host by Oceanside July 13

Best Appearing Fire Department Class A - 25 to 90 Members:
First Place - Lakeview, Second Place - Roosevelt, Third Place - North Merrick.

Best Appearing Fire Department Class B - 91 to 150 Members:
First Place - East Rockaway, Second Place - North Massapequa, Third Place - Island Park.

Best Appearing Fire Department Class C - 151 Members and over:
First Place - Freeport, Second Place - Oceanside, Third Place - Rockville Centre.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Baldwin, Second Place - Oceanside, Third Place - Hewlett.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - Tie Between Hicksville and North Bellmore, Second Place - North Merrick, Third Place - Bellmore.

Best Appearing Drill Team:
First Place - Sea Cliff, Second Place - South Hempstead.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - Oceanside, Second Place - Freeport.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - The Rum Pointers Marching for Bellmore,
Second Place - The Drummers with Attitudes Marching for Elmont,
Third Place - The Commanchee Raiders Marching for Wantagh.


Fourth Battalion Parade Hosted by East Rockaway June 22

Best Appearing Fire Department:
First Place - Rockville Centre, Second Place - Lynbrook, Third Place - Lakeview.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Lynbrook Second Place - East Rockaway, Third Place - Malverne.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The Rum Pointers Drum and Bugle Corps. Marching for Lakeview, Second Place-Our Lady Of Good Council Marching for Lynbrook
Third Place - The Malverne Fire Department Band Marching for Malverne.


Seventh Battalion  Parade Hosted by Franklin Square and Munson Fire Department 6/15/02

Best Appearing Fire Department:
First Place - South Hempstead, Second Place - Elmont, Third Place - Franklin Square.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Franklin Square.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The Drummers With Attitudes Marching for Roosevelt.


Fifth Battalion Parade Hosted by Roslyn Rescue Fire Company 6/15/02

Best Appearing Fire Department Under 50 Members:
First Place - Syosset, Second Place - Glenwood, Third Place - Sea Cliff.

Best Appearing Fire Department Over 50 Members:
First Place - Roslyn Highlands, Second Place - Roslyn Rescue.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Syosset, Second Place - Roslyn Highlands, Third Place - East Norwich.

Best Appearing Musical Unit:
First Place - The N. Y. P. D.  Marching Band Marching for Glenwood,
Second Place - Tie Between - The Bay Shore Fire Department Band Marching for Oyster Bay Company One
and The Blue Devils Marching Band Marching for Syosset,
Third Place - The F. D. N. Y.  Marching Band Marching for Roslyn Rescue.

Best Overall:
Syosset.


Northern NY Convention Parade at Tupper Lake, June 9, 2002

Class A - 41 & Over Dept. Membership with Music:
1 - Norwood
2 - Colton

Class B with Music 40& Less Membership:
1 - Harrisville

Class A without Music 40 & over membership:
1 - Lowville
2 - Potsdam
3 - Carthage

Class B without music 40 & less membership:
1 - New Bremen
2 - Hannawa Falls
3 - West Potsdam

Drill Team:
1 - Copenhagen
2 - Evans Mills
3 - West Carthage

Auxiliary:
1 - Copenhagen
2 - Lowville
3 - West Potsdam


Southern New York Parade Hosted by Baldwin/ Hempstead on June 8, 2002

Best Appearing Fire Department 15 - 30 Members:
First Place - Roosevelt, Second Place - West Babylon, Third Place - Woodmere.

Best Appearing Fire Department 31 - 60 Members:
First Place - Lindenhurst, Second Place - Copiague, Third Place - North Babylon.

Best Appearing Fire Department 61 Members and over:
First Place - Freeport, Second Place - Oceanside.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Hewlett, Second Place - Copiague, Third Place - West Babylon.

Best Appearing Drill Team:
First Place - North Bellmore, Second Place - Saint James, Third Place - Islip Terrace.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - North Merrick, Second Place - Lindenhurst, Third Place - Bellmore.

Best Appearing Fire Department Musical Unit:
First Place - North Babylon, Second Place - Tie Oceanside and West Babylon, Third Place - East Farmingdale.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place-The Rum Pointers Drum and Bugle Corps Marching for Bellmore,
Second Place - The West Islip Fire Department Brewers Marching for Hewlett,
Third Place - Brentwood Fire Department Wanderers Marching for Baldwin.


Annual Lindenhurst Parade June 1, 2002

Best Appearing Fire Department 15 - 20 Members:
First Place - Brentwood, Second Place - North Merrick.

Best Appearing Fire Department 21 - 30 Members:
First Place - West Babylon, Second Place - West Islip.

Best Appearing Fire Department 31 Members and Over:
First Place - Freeport, Second Place - Copiague.

Best Appearing Junior Fire Department:
First Place - Copiague, Second Place - Wyandanch.

Best Appearing Drill Team:
First Place - Oceanside Eggnoggers, Second Place - North Bellmore Rinky Dinks.

Best Appearing Ladies Auxiliary:
First Place - West Babylon, Second Place - Wyandanch.

Best Appearing Fire Department Band:
First Place - West Sayville, Second Place - Selden.

Best Appearing Commercial Musical Unit:
First Place - Lindenhurst, Second Place - North Lindenhurst.

Best Appearing Junior Musical Unit:
First Place - East Farmingdale.

Best Appearing Fire Department Continental Musical Unit:
First Place - Bay Shore, Second Place - Brentwood.

Drill Results:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1992, 1991, 1990, 1987, 1986, 1985, 1983, 1982, 1981, 1980, 1979, 1978, 1977, 1976, 1975, 1974, 1973, 1970, 1966,
1965, 1964, 1963, 1962, 1961 1960, 1959, 1958, 1957, 1954, 1952, 1947

Team Summaries:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Total Points: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Parade Results: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999

Radio Broadcast Archives Memories - New York State Drill Team History Program & Scorecard Images - State Champions - Total Point Champions - NYSDRILLTEAMS.COM

Copyright © 1998 - 2014  NYSDRILLTEAMS.COM