2000 Drill Results

New York State "Big 8" Best Times of 2000

 Event Time  Team Set at
 Three Man Ladder  6.08  West Sayville  Farmingville 7/16/00
 B Ladder  4.97  West Sayville  Suffolk County 7/8/00
 C Ladder  8.74  Roslyn Heights  North Bellmore 8/12/00
 C Hose  12.33  New Hyde Park  Hicksville 9/4/00
 B Hose  7.55  Roslyn Heights  NY State 8/19/00
 Efficiency  8.76  Roslyn Heights  North Bellmore 8/12/00
 Motor Pump  5.77  Hempstead (YH)  Central Islip 7/29/00
 Buckets  20.61  West Sayville  Riverhead 8/27/00

Nassau / Suffolk

Date

Host

Winner
6/3/00 Lindenhurst Invitational West Sayville
6/10/00 Southern NY State @ Ridge  West Sayville
6/16/00 Town of Hempstead Drill Hempstead (YH)
6/16/00 7th Battalion Drill Elmont
6/16/00 Town of Brookhaven at Ridge Saint James
6/17/00 Fifth Battalion @ Syosset Oyster Bay (TB)
6/24/00 Patchogue Invitational West Sayville
6/25/00 Fourth Battalion Drill @ Lynbrook Rockville Centre (Wood)
7/1/00 Hempstead Invitational North Lindenhurst
7/7/00 Nassau County OF at Hempstead Freeport (DEK)
7/8/00 Nassau Co. Drill at Hempstead Manhasset-Lakeville
7/8/00 Suffolk County @ Copiague North Lindenhurst
West Sayville
7/16/00 Farmingville Invitational @ Ridge North Lindenhurst
7/22/00 Rockville Centre Old Fashioned Freeport (DEK)
7/29/00 Central Islip Invitational Bay Shore
Roslyn Heights
8/5/00 Charity Drill @ Central Islip Bay Shore
8/6/00 Third Batt. Drill @ Woodmere Inwood
8/11/00 Town of Islip at Central Islip West Sayville
8/12/00 North Bellmore Invite Hempstead (YH)
8/12/00 Second Battalion & Invite Freeport (DEK)
8/13/00 NY State OF @ Freeport Rockville Centre (Wood)
8/19/00 NY State Motorized at Main-Transit West Sayville
8/27/00 Riverhead Invitational West Sayville
9/2/00 Hagerman Invitational West Sayville
9/4/00 Hicksville Invitational Hempstead (YH)
9/16/00 Sixth Battalion @ Levittown North Bellmore

Western New York

Date

Host

Winner
6/17/00 Henrietta Point Pleasant
Spencerport
7/8/00 Main-Transit Spencerport
7/16/00 Sea Breeze at Point Pleasant Spencerport
7/22/00 Charity for Finger Lakes Association Spencerport
7/29/00 Town of Greece @ North Greece Spencerport
8/5/00 Spencerport Point Pleasant
8/19/00 NY State Motorized West Sayville
8/26/00 Point Pleasant Spencerport

Northern New York

Date

Host

Winner
6/10/00 NNY Convention at Clayton Lake Placid
6/17/00 Deerfield Bay Shore
7/8/00 West Carthage Deerfield
7/15/00 Lake Placid Lake Placid
7/22/00 Tupper Lake Lake Placid
7/29/00 NNY Benefit at Copenhagen No Winner
8/5/00 Jefferson Co. Convention @ Carthage Lake Placid
8/19/00 NY State Motorized @ Main-Transit West Sayville
9/3/00 Norfolk Lake Placid

Nassau / Suffolk Juniors

Date

Host

Winner
6/4/00 Lindenhurst Hagerman
6/9/00 Central Islip Central Islip
6/25/00 Hagerman Central Islip
7/9/00 Bay Shore @ Central Islip Bay Shore
7/14/00 Farmingville @ Ridge Hagerman
8/6/00 NY State - Center Moriches @ Ridge Central Islip

Western NY Explorers

Date

Host

Winner
8/5/00 Spencerport Point Pleasant
8/24/00 Point Pleasant Point Pleasant
 

Drill Results:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1992, 1991, 1990, 1987, 1986, 1985, 1983, 1982, 1981, 1980, 1979, 1978, 1977, 1976, 1975, 1974, 1973, 1970, 1966,
1965, 1964, 1963, 1962, 1961 1960, 1959, 1958, 1957, 1954, 1952, 1947

Team Summaries:  2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Total Points: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Parade Results: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999

Radio Broadcast Archives Memories - New York State Drill Team History Program & Scorecard Images - State Champions - Total Point Champions - NYSDRILLTEAMS.COM

Copyright © 1998 - 2014  NYSDRILLTEAMS.COM